Tajga žít nebo přežít

4. června 2014 v 9:31 | Dája (Yoshikuni Ayumu) |  bloguju

článek uveřejněn pro nabloguj.svetu.cz

Místo krásné a i dobrodružné, zdálo by se na první pohled, na záběry fotografií, ale jak se tam žije opravdu, když nemáte žádné ochody, internet, nemocnice ani školy, nic co by bylo v blízkosti Vašeho obydlí. Dokázali byste tam žít?
Tajze jsou dodnes muži bráni za lovce, často u obydlí vídáte velké psy, většinou Malamuti, Sibiřské Husky či Samojedi a jim podobné rasy tažných psů, je to logické, slouží jako pracovní plemeno a lidé potřebují jejich pomoc každý den, obyčejný pes z našich obýváků by tam umrzl. Lidé se tam živí na vlastní pěst, všude jsou lesy a sníh, zima bývá velmi silná, dlouhá a tuhá, léto teplé a krátké. Tajga je biom - nachází se v severně posazených místech zeměkoule - Kanada - Aljašská Tajga, a také Ruská Tajga zvaná také jako Sibiř. Lidé tu loví ryby, ale i jinou zvěř, kterou krom potravy využívá pro kožešiny. Máte trochu pocit, že se tam celý svět zpomalil, a nebyla žádná technologie, příjde Vám to neskutečné, jak lidi dokáží žít nádherně a nenásilně v přímém kontaktu z přírodou na tak tvrdém místě. Lidé co tam žijí přírodu ctí a proto také příroda jim je otevřená.

Lidé si tu samy ručně vyrábějí zbraně pro lov, také kánoje a dokonce i vlastní drogerii, repelenty proti komárům, kterých je v ruské Tajze mnoho , lidé si to vyrábějí i mastě a léčivé masti, čaje, ... Musejí si také dělat zásoby jídla, protože zima, tam je opravdu, ale opravdu velká, tvrdá a silná.
Na každém kroku člověka doprovází pes, který pomáhá a pomáhá lovit. Lovci je berou i na lov ryb do svých kánojí, dělají jim i společnost, krom toho že pomáhají.
V horkých dnech bývá v Tajze příliš komárů a tak se chráněj namažou mastí, kterou vyrobí z březové kůry - smoly a rybího oleje. Lidé tu hlavně zpracovávají dřevo,kterého díky jehličnatým stromů je všude opravdu dost. Lidé tu ze dřeva mají kánoje, domy, a také si vyrábí lyže, sáňky a podobně, také zbraně atd. Nemají možnost si jen tak zajet do města a koupit si to, a když mají, nemají na to finance, jsou odkázáni hlavně na své ruce.
Léto v Tajze bývá krátké, ale přesto tak nádherné. Lidé se přes léto chystají hlavně sbírat suroviny, jídlo na zimu a vše si dopředu připravit jak medvěd, či veverky. V létě sbírají oříšky, houby šišky. Šišky se drtí a z nich se dostávají semena, kteří lidé jedí.

Na podzim lidé sbírají hlavně dřevo a plody jako jsou maliny, krátí se dny a lidé musejí hodně pracovat, aby zimu přežili. Na podzim také hodně prší, opravdu hodně, hladiny vody se zvednou a lidé tak mohou do divočiny převážet věci a naopak. Musí si často opravovat sruby a jídlo dávat do dřevěných zásobáren vysoko ve vzduchu, kam na to nepříjdou medvědi, často zničí pastě, kde je návnada. Nebojí se.
V Tajze žijou lišky, medvědi, soby, hromada veverek, jeleni, losy, jezevci atd atd.


Starousedlíků je už málo, protože umírají a mladí se většinou sestěhovávají do měst a obydlených míst, ale pořád přibývá lidí, kteří si Tajgu zamilují tak, že se rozhodnout bydlet v souznění s přírodou daleko od civilizace, jen proto, že života ve městě mají dost, i takový lidé jsou a nemusí to být jen blázni a přírodovědci.


Já bych se určitě jednou na takové místo chtěla podívat. Žít možná i ano, ale sama by to šlo asi těžko J
Zdroj: http://nabloguj.svetu.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 4. června 2014 v 12:20 | Reagovat

Krásný článek :-)
Obrázek vlků je nádherný.

2 Vivi Vivi | Web | 4. června 2014 v 23:11 | Reagovat

Niekedy si hovorím, žweby som najradšej odišla na takéto miesto, kdeby som mala pokoj od tohto mestského ruchu ale akotak čítam tak nikdy. Nehccela by som tam určite nikdy žiť.

3 Amelie Amelie | Web | 5. června 2014 v 13:14 | Reagovat

Asi bych tam nemohla žít...Jsem ráda, že jsem tam, kde jsem.

4 Ko Ky Ko Ky | Web | 6. června 2014 v 4:45 | Reagovat

Tedy tam bych nedokázala žít:/Moc hezky jsi to napsala :)

5 Vendy Vendy | Web | 8. června 2014 v 12:56 | Reagovat

Tam bych nepřežila ani týden, natož celý život. Musí to být tvrdý boj o přežití, neexistuje se nezásobovat, lidi se tam musí spolehnout sami na sebe. Tady si skočíš do obchodu nebo do lékárny, otočíš knoflíkem a máš teplo, otočíš knoflíkem a můžeš vařit, vodu si natočíš z kohoutku, sprchneš se v horké vodě, aniž bys ji předtím musela nanosit a ohřát, zapneš žehličku a vyhladíš vyprané oblečení, vyprané v automatce, vyfénuješ si vlasy, vyluxuješ koberce, koupíš si nové boty nebo novou halenku...
Tohle všechno oni musí dělat ručně, shánět a zásobovat se jídlem, šít si kožešinové oděvy, myslet na to, že přijdou horečky, onemocnění, zásobovat se střelivem, chystat zásoby dřeva...
A přitom si nemyslím, že by neměli plný život. Kupodivu, naopak, oni svůj život žijí každým dnem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama