"Knihomolství"

18. dubna 2014 v 22:37 | Dája (Yoshikuni Ayumu |  téma týdne
Tohle je pro mě moc milé téma týdne. Vlastně pro mě je to na mém osobním deníčku, první článek na téma týdne blogu.cz


více prosím v celém článku, děkuji :-)


Tohle je pro mě moc milé téma týdne. Vlastně pro mě je to na mém osobním deníčku, první článek na téma týdne blogu.cz. Knihy jsou tu už velmi velmi velmi dlouho, jako první knih tisk udělal, vymyslel Johannes Gutenberg.
Ještě před Gutenbergem tu bylo v Evropě známo blokový tisk takzvaný deskotisk, kde se stránka písma a obrazu kompletně odlila, nebo i vyřezala do dřeva a následovně vytiskla. Pro každý tisk musela být vytvořena zvláštní deska, a to bylo hodně zdlouhavé a také nákladné. Proto Gutenberg přišel s myšlenkou udělat stranu z jednotlivých znaků (písmen), která by se dala znova přeskupit a použít znovu na novou stranu, a tak celý tisk se podstatně zrychlil. Gutenbergův vynález umožnil tisknout množství celých knih ve značných sériích (dříve byly tištěny pouze části knih.
Vynález tisku pomocí pohyblivých liter způsobil v Evropě informační explozi. Gutenberg také zlepšil tiskařský lis a vytvořil novou tiskařskou barvu na bázi fermeže. O několik století dříve byla technologie knihtisku vynalezena v Číně, jednalo se o tisk dokumentů z dřevořezových desek a následně od 11. století pomocí pohyblivých písmen. První dochovaný tisk pomocí pohyblivých kovových písmen se dochoval v Koreji. Kniha Čikči byla vytištěná v období dynastie Korjo v červenci roku 1377. Nicméně orientální technologie knihtisku nepoužívala tiskařský lis, neměla ani příliš vysokou rychlosti tisku a nedoznala proto výraznějšího rozšíření…..


Ale samotné "knihy" jsme mohli vidět už za dob Faraónů, kde se psalo vytesávalo na hliněné destičky, kde se psalo na papirus atd… prostě čtení tu byl od doby, kdy jsme měli jazyk, kde se rodila řeč a národy, ale to by jsme museli už na počátek lidstva, kde lidi od zvířat se začli odlišovat skřeky a hrdelními zvuky, které se vyvíjeli do mluvené řeči. Už Neandrtálci kreslili malby ve svých jeskyních a zanechávali tak zprávy o sobě a svém životě.

Já jsem se ke knižkám, asi jako každý člověk dostala už od mala. Máma mi hodně četla a já měla hodně knih, i když mě zajímali víc jak pohádkové knihy tak knihy lekařské, či encyklopedie. Jako dítě jsem chodila do školní knihovny a poté do městské, četla jsem snad všechno co mně přišlo pod ruku od komiksů na kterých jsem začla a baví mě i dodnes, tak fantasy a scifi. Moje první kniha, kterou jsem přečetla jako malá byla kniha z vlastní domácí knihovny a jmenovala se Vandrovali Vandrovníci, napsal jí Adolf Branart, jako další knihy následovali hodně knihy dobrodružné, milovala jsem Dva roky prázdnin, Kapitán Nemo, Robinson, Kniha džunglí, Poslední Mohykán, Tarzan atd ….
Jako dítě jsem v knihách hledala svoje sny, život a přátelé. Jsem od mala hodně tichá a uzavřená, nepotřebovala jsem kamarády, kamarád pro mě byl nějaký pěkný příběh, který jsem četla. Vždy jsem to před sebou všechno viděla, při každém přečteném řádku mě to vtahovalo dovnitř děje.
Dnes mám malého synka, který je pro mě úplně vším a máme jednu věc společnou máme rádi knihy, ráda mu čtu, oba si zalezeme do postele a vytáhnem nějakou knížku, střídáme to s dětskými encyklopediemi, někdy čteme i básničky, ty má rád. Ve škole rád recituje a vyhrál už pár soutěží.
Knihy jsou prostě něco, kde můžeme být čím chceme, co si přejeme. Knihomolství či knihomola se značí člověk co leží pořád v knížkách a nic jiného snad nedělá, takový domácí poustevník, já se rozhodně za knihomola nepovažuji, ale knihy miluji a ráda je čtu.


Mrzí mně, že někteří jako styl Hipster si na milování vědění, knih jen hraje, knihy spíš mají jak módní doplněk, ale o knihách často vědí kulové. Na druhou stranu bych neřekla vůbec, že hodně mladá generace nečte a že je jen samí Facebook, to je podle mého názoru hodně mylné. Ono spíš záleží co chcete vidět a jaké lidi znáte. Já ráda čtu a s kamarádkou Zuzkou rádi čteme třeba Esoterii, Bibli čteme, fakta, fikce, fantasy, scifi, jiné, známe přátelé co taky čtou i když zase jiné knihy. Mám sestru a ta čte leda materiály do školy, jinak jí ke knize nedostanete. Někoho to prostě nebere, ale to přeci neznamená, že by byl méně inteligentní, nebo tak něco. On né každý knihomol , je vždy bůh ví jak chytrý, chytrost se nedá takhle definovat.
Já jsem introvert a levá na vztahy a přátelství, nemotorná sociálně a sestra nečte hlavně sportuje a přátel má mnoho a je oblíbená a já jí občas jen tiše závidím.


Ono každé má svoje ….
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ko Ky Ko Ky | Web | 18. dubna 2014 v 22:46 | Reagovat

klidně můžeš,tento můj blog tu budu hodně let :)

2 Ko Ky Ko Ky | Web | 18. dubna 2014 v 22:48 | Reagovat

Moc hezky si to pojala a tedy ani jsem nevěděla, že lze takto pojat knihy :)

3 Barbora Barbora | E-mail | Web | 19. dubna 2014 v 9:58 | Reagovat

Páni, já si teda opravdu nepamatuji jaká byla první knížka, kterou jsem přečetla :)

4 izuleasasetka izuleasasetka | Web | 6. května 2014 v 16:25 | Reagovat

u nás čteme snad všichni, kromě bratra, ale taky ho to pomalu ale jistě začíná bavit :D

5 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 27. května 2014 v 11:22 | Reagovat

Trefný článek TT. Taky patřím mezi knihomolky a nutno přiznat, že nyní, když jsem se musela zbavit 3000 knih, abych se mohla přestěhovat do minigarsonky, tak to byl šílený světabol. Knihy jsem nemohla vyhodit a tak jsem je po troškách nechala odvážet antikvárníkem a nechala jsem si jen poezii, knihy s osobním věnováním a citátovou literauru. Nedovedu žít bez knih.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama